Adwokat Bydgoszcz Rozwody - Adwokat Dariusz Kusz - Upadłość Konsumencka - Prawnik - Rozwód - Separacja - Alimenty - Zachowek - Zasiedzenie - Podział Majątku - Spadki - Sprawy Rodzinne - Separacja - Zadośćuczynienie - Odszkodowanie. Pomoc prawna na najwyższym poziomie. Prawo to nasza pasja od zawsze.

Adwokat Bydgoszcz Rozwód - Alimenty - Upadłość Konsumencka - Prowadzimy Sprawy przed Sądem. Oferujemy także pomoc w napisaniu pozwu o rozwód oraz innych pism procesowych - np. odpowiedzi na pozew. Oferujemy profesjonalną i kompleksową pomoc prawną w wielu sprawach od A do Z. Nie zwlekaj, zadzwoń i zapytaj o szczegóły współpracy z nami.

Zadzwoń teraz!
+48 503 051 457

Alimenty – do kiedy płacić, od czego zależy ich wysokość?, podwyższenie, obniżenie alimentów, uchylenie obowiązku alimentacyjnego.

Zgodnie z art. 133§1 krio rodzice obowiązani są do świadczeń alimentacyjnych względem dziecka, które nie może utrzymać się samodzielnie, chyba że dochody z majątku dziecka wystarczają na pokrycie kosztów jego utrzymania i wychowania. Natomiast zakres świadczeń alimentacyjnych zależy od usprawiedliwionych potrzeb uprawnionego oraz od zarobkowych i majątkowych możliwości zobowiązanego (art. 135§1 krio)

Usprawiedliwione potrzeby uprawnionego dotyczą środków utrzymania, a w miarę potrzeby także środków wychowania. Potrzeby utrzymania mają charakter konsumpcyjny, ich zaspokojenie bowiem polega na zapewnieniu uprawnionemu mieszkania, wyżywienia, odzieży, leczenia, pielęgnacji w chorobie itp. Z powyższego wynika, że zakres świadczeń alimentacyjnych wyznaczają z jednej strony usprawiedliwione potrzeby uprawnionego, a z drugiej strony możliwości zarobkowe i majątkowe zobowiązanego. Niezdolne do samodzielnego utrzymania się dzieci mają prawo do równej stopy życiowej z rodzicami, którzy są obowiązani podzielić się z nimi nawet bardzo skromnymi dochodami.

Jeżeli małoletni nie posiada majątku i nie jest w stanie utrzymać się samodzielnie to oboje rodzice obowiązani są do przyczyniania się do łożenia na jego utrzymanie.

Ustalając wysokość należnych alimentów Sąd bierze pod uwagę zarówno usprawiedliwione potrzeby małoletniego jak i możliwości zarobkowe.

Ustalając wysokość należnych alimentów, Sąd bierze pod uwagę udział pozwanego w wychowaniu dziecka, jak często utrzymuje kontakty z dzieckiem i to czy są one regularne, jak często odwiedza dziecko i czy ponosi koszty z tym związane.

Sąd ustalając obowiązek alimentacyjny bierze pod uwagę osobiste starania w wychowanie dziecka.

Alimenty w określonej przez Sąd wysokości muszą odpowiadać usprawiedliwionym potrzebom dziecka i być adekwatne do możliwości zarobkowych rodziców. Koszt utrzymania dziecka musi być rozłożony równomiernie na obydwoje rodziców, przy uwzględnieniu wykonywania bieżącej pieczy nad dzieckiem.

Nie ma granicy wiekowej jeśli chodzi o to do kiedy musimy płacić alimenty na rzecz dziecka, każda sytuacja jest inna i Sąd ocenia ją biorąc pod uwagę okoliczności danej sprawy.

2 648 komentarzy - Dodaj komentarz
 • 918kiss plus malaysia -

  Magnificent goods from you, man. I’ve understand your stuff
  previous to and you’re just too magnificent. I actually like what you’ve acquired here, really like what you are saying and the way
  in which you say it. You make it entertaining and you still care for to keep it sensible.

  I can’t wait to read much more from you.
  This is actually a great web site.

  Feel free to surf to my web-site :: 918kiss plus malaysia

 • www.jlxxsb.com -

  I rarely comment, however I glanced through some remarks
  on this page Alimenty – do kiedy płacić, od czego
  zależy ich wysokość?, podwyższenie, obniżenie
  alimentów, uchylenie obowiązku alimentacyjnego.
  | Adwokat Bydgoszcz Rozwody – Adwokat Dariusz Kusz – Upadłość Konsumencka – Prawnik – Rozwód – Separacja – Alimenty – Zachowek – Zasiedzenie – Podział Majątku – Spadki – Sprawy Rodzinne – Separacja – Zadośćuczynienie – Odszkodowanie.

  Pomoc prawna na najwyższym poziomie. Prawo to
  nasza pasja od zawsze.. I actually do have a couple of questions
  for you if it’s okay. Could it be simply me or do a few of
  these responses come across like they are left by brain dead visitors?
  😛 And, if you are posting at additional online sites,
  I would like to follow you. Could you make a list
  of all of all your social community sites like your twitter
  feed, Facebook page or linkedin profile?

  Here is my homepage – http://www.jlxxsb.com

 • khoquet.com -

  Oh my goodness! Impressive article dude! Thank you
  so much, However I am encountering difficulties with your RSS.
  I don’t know the reason why I can’t subscribe to it.
  Is there anybody else getting the same RSS issues?
  Anyone that knows the answer will you kindly respond? Thanx!!

  Feel free to visit my web page: khoquet.com

 • Dodaj komentarz

  Przejdź do paska narzędzi