Adwokat Bydgoszcz Rozwody - Adwokat Dariusz Kusz - Upadłość Konsumencka - Prawnik - Rozwód - Separacja - Alimenty - Zachowek - Zasiedzenie - Podział Majątku - Spadki - Sprawy Rodzinne - Separacja - Zadośćuczynienie - Odszkodowanie. Pomoc prawna na najwyższym poziomie. Prawo to nasza pasja od zawsze.

Adwokat Bydgoszcz Rozwód - Alimenty - Upadłość Konsumencka - Prowadzimy Sprawy przed Sądem. Oferujemy także pomoc w napisaniu pozwu o rozwód oraz innych pism procesowych - np. odpowiedzi na pozew. Oferujemy profesjonalną i kompleksową pomoc prawną w wielu sprawach od A do Z. Nie zwlekaj, zadzwoń i zapytaj o szczegóły współpracy z nami.

Zadzwoń teraz!
+48 503 051 457

ROZWODY-BYDGOSZCZ-ADWOKAT-ROZWÓD-SĄD OKRĘGOWY

Nasza Kancelaria zajmuje się głównie sprawami rozwodowymi, które prowadzone są przed Sądem Okręgowym w Bydgoszczy, a więc obejmują obszar właściwości Sądów Rejonowych w:

  • Bydgoszczy dla miasta Bydgoszcz oraz gmin: Białe Błota, Dąbrowa Chełmińska, Dobrcz, Koronowo, Nowa Wieś Wielka, Osielsko i Solec Kujawski,
  • Inowrocławiu dla miasta Inowrocław oraz gmin: Dąbrowa Biskupia, Gniewkowo, Inowrocław, Janikowo, Kruszwica, Pakość, Rojewo i Złotniki Kujawskie,
  • Mogilnie dla gmin: Dąbrowa, Jeziora Wielkie, Mogilno i Strzelno,
  • Nakle nad Notecią dla gmin: Mrocza, Nakło nad Notecią, Sadki i Sicienko,
  • Szubinie dla gmin: Barcin, Kcynia, Łabiszyn i Szubin,
  • Świeciu dla gmin: Bukowiec, Dragacz, Drzycim, Jeżewo, Lniano, Nowe, Osie, Pruszcz, Świecie, Świekatowo i Warlubie,
  • Tucholi dla gmin: Cekcyn, Gostycyn, Kamień Krajeński, Kęsowo, Lubiewo, Sępólno Krajeńskie, Sośno, Śliwice, Tuchola i Więcbork,
  • Żninie dla gmin: Gąsawa, Janowiec Wielkopolski, Rogowo i Żnin;

Decyzję o rozwodzie ciężko jest podjąć. Rozwód i związane z tym postępowanie sądowe stanowi dla małżonków pełne stresu i emocji doświadczenie. Musimy pamiętać o tym, że rozwód powinniśmy traktować, jako ostateczność (w przypadku, gdy brak jest szans na utrzymanie małżeństwa). Jednak często rozwód jest lepszym rozwiązaniem, niż pozostawanie w związku z partnerem, z którym nie potrafimy się porozumieć mimo rozmów. Kłótnie i awantury są przykre nie tylko dla dorosłych, ale głównie dla dzieci, o które trzeba szczególnie w tym trudnym okresie zadbać i otoczyć je szczególną opieką.

Pamiętajmy o tym, że rozwód nie zawsze musi być wojną małżonków o dzieci, majątek, nieudane wspólne życie i niespełnione oczekiwania. Bywa tak, że małżonkowie dochodzą do wniosku, że popełnili błąd zawierając związek małżeński, ale nie żywią do siebie urazy. Chcą się rozstać kulturalnie, podzielić majątek i żyć osobno. W takiej sytuacji idealnym rozwiązaniem związku małżeńskiego jest pozew rozwodowy bez orzekania o winie. Rozwód taki możemy uzyskać już na pierwszej rozprawie, jeżeli nastąpił całkowity, trwały i zupełny rozpad pożycia małżeńskiego i oboje małżonkowie to potwierdzą. Podstawą uzyskania rozwodu na pierwszej sprawie rozwodowej jest dobrze przygotowany pozew rozwodowy. Kolejną przesłanką umożliwiającą uzyskanie szybkiego rozwodu jest zgodna postawa małżonków na rozprawie w żaden sposób niezmieniająca wspólnych ustaleń i treści pozwu. Musimy jednak pamiętać, że w przypadku pozwu o rozwód sąd nie jest zobligowany zgodnym wnioskiem stron i musi badać czy zaistniały przesłanki do jego orzeczenia.

Podstawową przesłanką przy orzeczeniu rozwodu, którą sąd bierze pod uwagę jest zupełny i trwały rozkład pożycia pomiędzy małżonkami. Zupełność rozkładu pożycia małżeńskiego oznacza ustanie pomiędzy małżonkami wszelkich więzi, jakie powinny charakteryzować typowe, normalnie funkcjonujące małżeństwo. Oznacza to zerwanie więzi w trzech wymiarach: fizycznym, psychicznym i majątkowym. Trwałość rozkładu oznacza jego nieodwracalność, a co za tym idzie brak nadziei na odbudowanie więzi łączącej małżonków. Jeżeli ustały te więzi sąd może orzec rozwód.

Sąd nie orzeknie rozwodu, jeżeli:

  • w skutek rozwodu miałoby ucierpieć dobro wspólnych małoletnich dzieci,
  • orzeczenie rozwodu byłoby sprzeczne z zasadami współżycia społecznego,
  • żąda go małżonek wyłącznie winny rozkładu pożycia chyba, że drugi małżonek wyrazi zgodę na rozwód lub w sytuacji, gdy odmowa zgody na rozwód jest sprzeczna z zasadami współżycia społecznego.

POZEW

O rozwodzie orzeka sąd okręgowy po przeprowadzeniu postępowania. Sąd może rozstrzygnąć sprawę dopiero po złożeniu pozwu. Pozew o rozwód może wnieść do sądu każdy z małżonków. Opłata od pozwu jest stała i wynosi 600 złotych.

W pozwie należy określić, czego domaga się powód. Może żądać on:

  • orzeczenia rozwodu z orzekaniem o wyłącznej winie drugiego małżonka lub bez orzekania o winie,
  • orzeczenia o władzy rodzicielskiej nad wspólnymi małoletnimi dziećmi,
  • orzeczenia alimentów na rzecz dzieci,
  • orzeczenia alimentów na swoją rzecz,
  • orzeczenia o miejscu zamieszkania dzieci i kontaktach,
  • orzeczenia o sposobie korzystania ze wspólnego mieszkania,
  • orzeczenia o podziale mieszkania lub przyznaniu go jednemu z małżonków,
  • orzeczenia o podziale majątku wspólnego,
  • orzeczenia o eksmisji drugiego małżonka ze wspólnego mieszkania.

Dodatkowe opłaty od pozwu o rozwód pojawią się wtedy, gdy jednocześnie żądamy w nim eksmisji, podziału majątku, podziału mieszkania.

PRZEBIEG POSTĘPOWANIA

Sąd rozpatruje sprawę na rozprawie, przy czym może być ich więcej niż jedna. Sąd przesłuchuje małżonków, przeprowadza zawnioskowane dowody. W trakcie procesu strony mogą zgłaszać różne wnioski dowodowe np. o przeprowadzenie dowodu ze świadków, dokumentów. W przypadku braku porozumienia między stronami sąd będzie prowadził postępowanie dowodowe w celu ustalenia winy jednej lub obydwu stron w spowodowaniu rozkładu pożycia małżeńskiego. Ustalenie przez sąd chociażby minimalnej winy jednej ze stron przy przeważającej winie drugiej strony, skutkuje orzeczeniem rozwodu z winy obojga małżonków. W sprawie mogą zeznawać w charakterze świadka także małoletnie dzieci stron. W trakcie postępowania sąd może przekazać sprawę do postępowania mediacyjnego, gdy uzna, że są szanse na utrzymanie małżeństwa. Sąd w sprawie rozwodowej wydaje wyrok, orzeka, który z małżonków jest winny rozkładowi pożycia chyba, że małżonkowie z tego zrezygnują. W procesie o rozwód sąd orzeka też o wielu innych sprawach małżonków i ich małoletnich dzieci.

Sąd może wydać wyrok:

  1. bez orzekania o winie małżonków
  2. stwierdzający, że winni są oboje małżonkowie
  3. stwierdzający wyłączną winę jednego z małżonków

Po wydaniu wyroku przez sąd okręgowy można złożyć od niego apelację. Sprawę II instancji rozpoznaje sąd apelacyjny. Kasacja do Sądu Najwyższego nie przysługuje.

W kancelarii dowiecie się Państwo: jak uzyskać rozwód, kiedy Sąd nie orzeknie rozwodu, co wpływa na wysokość zasądzonych alimentów, jak w odpowiedni sposób napisać pozew rozwodowy.

Jeżeli zdecydujecie się na powierzenie nam swojej sprawy, pomożemy wspólnie przejść przez ten trudny etap życia w szybki i sprawny sposób oraz jak najmniej uciążliwy.

Zapraszamy do kontaktu z Kancelarią, wyjaśnimy dokładnie wszelkie wątpliwości.

Przejdź do paska narzędzi