Adwokat Bydgoszcz Rozwody - Adwokat Dariusz Kusz - Upadłość Konsumencka - Prawnik - Rozwód - Separacja - Alimenty - Zachowek - Zasiedzenie - Podział Majątku - Spadki - Sprawy Rodzinne - Separacja - Zadośćuczynienie - Odszkodowanie. Pomoc prawna na najwyższym poziomie. Prawo to nasza pasja od zawsze.

Adwokat Bydgoszcz Rozwód - Alimenty - Upadłość Konsumencka - Prowadzimy Sprawy przed Sądem. Oferujemy także pomoc w napisaniu pozwu o rozwód oraz innych pism procesowych - np. odpowiedzi na pozew. Oferujemy profesjonalną i kompleksową pomoc prawną w wielu sprawach od A do Z. Nie zwlekaj, zadzwoń i zapytaj o szczegóły współpracy z nami.

Zadzwoń teraz!
+48 503 051 457

ALIMENTY-NA ŻONĘ-MĘŻA-ROZWÓD-BYDGOSZCZ

 

Alimenty mogą być nie tylko na dziecko, ich zasądzenia może domagać się żona od męża lub mąż od żony w sprawie rozwodowej,  wtedy gdy:

  1.  znajdujesz się w niedostatku czyli wtedy gdy małżonek nie chce pomagać ci finansowo, pozostawił cię bez środków do życia, a ty nie masz z czego się utrzymać, nie stać cię na zaspokojenie swoich potrzeb – obowiązek ten trwa 5 lat po rozwodzie, może zostać wydłużony na dalszy okres przez Sąd i wygasa z chwilą zawarcia ponownego małżeństwa, można się ich domagać na czas trwania sprawy rozwodowej w trybie zabezpieczenia.
  2.  przez orzeczenie rozwodu pogorszy się twoja sytuacja finansowa – Sąd może je zasądzić w wyroku rozwodowym tylko wtedy gdy jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozpadu pożycia małżeńskiego. Obowiązek ten wygasa wyłącznie w przypadku ponownego małżeństwa uprawnionego oraz śmierci którejkolwiek strony. Małżonek uznany za wyłącznie winnego nie może skorzystać z alimentów.

 

Art. 60. Kodeks rodzinny i opiekuńczy Obowiązek alimentacyjny wobec byłego małżonka


Dz.U.2020.0.1359 t.j. – Ustawa z dnia 25 lutego 1964 r. – Kodeks rodzinny i opiekuńczy
§ 1. Małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia i który znajduje się w niedostatku, może żądać od drugiego małżonka rozwiedzionego dostarczania środków utrzymania w zakresie odpowiadającym usprawiedliwionym potrzebom uprawnionego oraz możliwościom zarobkowym i majątkowym zobowiązanego.
§ 2. Jeżeli jeden z małżonków został uznany za wyłącznie winnego rozkładu pożycia, a rozwód pociąga za sobą istotne pogorszenie sytuacji materialnej małżonka niewinnego, sąd na żądanie małżonka niewinnego może orzec, że małżonek wyłącznie winny obowiązany jest przyczyniać się w odpowiednim zakresie do zaspokajania usprawiedliwionych potrzeb małżonka niewinnego, chociażby ten nie znajdował się w niedostatku.
§ 3. Obowiązek dostarczania środków utrzymania małżonkowi rozwiedzionemu wygasa w razie zawarcia przez tego małżonka nowego małżeństwa. Jednakże gdy zobowiązanym jest małżonek rozwiedziony, który nie został uznany za winnego rozkładu pożycia, obowiązek ten wygasa także z upływem pięciu lat od orzeczenia rozwodu, chyba że ze względu na wyjątkowe okoliczności sąd, na żądanie uprawnionego, przedłuży wymieniony termin pięcioletni.
1 253 komentarze - Dodaj komentarz
  • Dodaj komentarz

    Przejdź do paska narzędzi