Zasady i tryby pobierania kosztów sądowych w sprawach cywilnych reguluje ustawa z dnia 28 lipca 2005 r. o kosztach sądowych w sprawach cywilnych (Dz. U. Nr 167, poz. 1398 z późn. zm.)
Zasadą jest, że do uiszczenia kosztów sądowych obowiązana jest strona, która wnosi do sądu pismo podlegające opłacie lub powodujące wydatki (art. 2 ust. 2 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych).
Opłatę należy uiścić przy wniesieniu do sądu pisma podlegającego opłacie (art. 10 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych) – można ją uiścić w znakach opłaty sądowej, lub na konto sądu do którego wnosimy dane pismo.
Zgodnie z art. 3 ust. 3 ustawy o kosztach sądowych w sprawach cywilnych – opłacie podlega wniosek o wydanie na podstawie akt: odpisu, wypisu, zaświadczenia, wyciągu, innego dokumentu oraz kopii (opłata kancelaryjna).
- opłata od wniosku o wydanie na podstawie akt : poświadczonego odpisu, wypisu lub wyciągu, odpisu orzeczenia ze stwierdzeniem prawomocności, odpisu orzeczenie ze stwierdzeniem wykonalności – 6,00 złotych za każdą rozpoczęta stronicę wydanego dokumentu – JEŻELI WYROK MA DWIE STRONY OPŁATA WYNOSI 12 ZŁ.
- opłata za kopię dokumentu znajdującego się w aktach sprawy – 1,00 zł za każdą rozpoczęta stronicę wydanego dokumentu.