Najczęściej podział majątku dokonuje się po uzyskaniu przez małżonków rozwodu w drodze umowy przed notariuszem, albo w drodze odrębnego postępowania sądowego.
Możliwe jest jednak przeprowadzanie podziału majątku dorobkowego małżeńskiego już w samym postępowaniu rozwodowym.
Przeprowadzenie podziału majątku w sprawie rozwodowej jest uzależnione, od tego, czy w ocenie Sądu przeprowadzenie podziału majątku nie spowoduje zwłoki postępowania.
Sprowadza się to do tego, że małżonkowie powinni być zgodni co do sposobu podziału (zgodni co do tego jakie prawa i rzeczy – ruchomości, nieruchomości wchodzą do ich majątku wspólnego, zgodni co do ich wartości oraz do sposobu podziału).
W sprawie o rozwód, jeżeli to nie spowoduje nadmiernej zwłoki w postępowaniu rozwodowym, sąd może dokonać również tylko częściowego podziału majątku wspólnego (art. 1038 K.c. w zw. z art. 46 K.r.o.)
Jeśli małżonkowie nie będą zgodni co do sposobu podziału majątku, wówczas Sąd pozostawi wniosek o podział majątku wspólnego bez rozpoznania.
Zgodnie z zasadą wyrażoną w art. 43 kro oboje małżonkowie mają równe udziały w majątku wspólnym. Jednakże z ważnych powodów każdy z małżonków może żądać, ażeby ustalenie udziałów w majątku wspólnym nastąpiło z uwzględnieniem stopnia, w którym każdy z nich przyczynił się do powstania tego majątku. Spadkobiercy małżonka mogą wystąpić z takim żądaniem tylko w wypadku, gdy spadkodawca wytoczył powództwo o unieważnienie małżeństwa albo o rozwód lub wystąpił o orzeczenie separacji. Przy ocenie, w jakim stopniu każdy z małżonków przyczynił się do powstania majątku wspólnego, uwzględnia się także nakład osobistej pracy przy wychowaniu dzieci i we wspólnym gospodarstwie domowym.
Jeśli strony zgodnie wnoszą o podział opłata wynosi 300 zł. Jest to opłata stała, bez względu na wartość przedmiotu sporu.