Adwokat Bydgoszcz Rozwody - Adwokat Dariusz Kusz - Upadłość Konsumencka - Prawnik - Rozwód - Separacja - Alimenty - Zachowek - Zasiedzenie - Podział Majątku - Spadki - Sprawy Rodzinne - Separacja - Zadośćuczynienie - Odszkodowanie. Pomoc prawna na najwyższym poziomie. Prawo to nasza pasja od zawsze.

Adwokat Bydgoszcz Rozwód - Alimenty - Upadłość Konsumencka - Prowadzimy Sprawy przed Sądem. Oferujemy także pomoc w napisaniu pozwu o rozwód oraz innych pism procesowych - np. odpowiedzi na pozew. Oferujemy profesjonalną i kompleksową pomoc prawną w wielu sprawach od A do Z. Nie zwlekaj, zadzwoń i zapytaj o szczegóły współpracy z nami.

Zadzwoń teraz!
+48 503 051 457

Jak bronić się przed bezzasadną, bezpodstawną, nieuzasadnioną egzekucją komorniczą ? Jak bronić się przed komornikiem ? Powództwo przeciwegzekucyjne

Art. 840. Powództwo o pozbawienie wykonalności lub ograniczenie tytułu wykonawczego

§ 1. Dłużnik może w drodze powództwa żądać pozbawienia tytułu wykonawczego wykonalności w całości lub części albo ograniczenia, jeżeli:
1) przeczy zdarzeniom, na których oparto wydanie klauzuli wykonalności, a w szczególności gdy kwestionuje istnienie obowiązku stwierdzonego tytułem egzekucyjnym niebędącym orzeczeniem sądu albo gdy kwestionuje przejście obowiązku mimo istnienia formalnego dokumentu stwierdzającego to przejście;
2) po powstaniu tytułu egzekucyjnego nastąpiło zdarzenie, wskutek którego zobowiązanie wygasło albo nie może być egzekwowane; gdy tytułem jest orzeczenie sądowe, dłużnik może oprzeć powództwo także na zdarzeniach, które nastąpiły po zamknięciu rozprawy, a także na zarzucie spełnienia świadczenia, jeżeli zgłoszenie tego zarzutu w sprawie było z mocy ustawy niedopuszczalne;
3) małżonek, przeciwko któremu sąd nadał klauzulę wykonalności na podstawie art. 787 nadanie klauzuli wykonalności przeciwko małżonkowi dłużnika z ograniczeniem jego odpowiedzialności do majątku wspólnego, wykaże, że egzekwowane świadczenie wierzycielowi nie należy się, przy czym małżonkowi temu przysługują zarzuty nie tylko z własnego prawa, lecz także zarzuty, których jego małżonek wcześniej nie mógł podnieść.
§ 2. Jeżeli podstawą egzekucji jest tytuł pochodzący od organu administracyjnego, do stwierdzenia, że zobowiązanie wygasło lub nie może być egzekwowane, powołany jest organ, od którego tytuł pochodzi.
Powództwo przeciwegzekucyjne jest bowiem środkiem merytorycznej obrony przed egzekucją, może być wytoczone dopiero po nadaniu tytułowi egzekucyjnemu klauzuli wykonalności, chociażby egzekucja nie została jeszcze wszczęta, ale przed wygaśnięciem wykonalności danego tytułu wykonawczego przez zupełne zaspokojenie stwierdzonego w nim roszczenia. Inaczej mówiąc powództwo przeciwegzekucyjne może być realizowane tylko pod warunkiem, że istnieje możliwość spełnienia tytułu wykonawczego. A zatem dopóki dopóty objęte tytułem wykonawczym roszczenie wierzyciela nie zostało zaspokojone, skoro komornik przeprowadził już eksmisję, co więcej sama powódka twierdzi, że wykonała wyrok, to nie ma podstaw do pozbawienia wykonalności tytułu wykonawczego.
Powództwo przeciwegzekucyjne wytacza się przed sąd właściwy ze względu  na miejsce prowadzenia egzekucji o ile została już ona wszczęta – por. art. 843 § 1 k.p.c.: Powództwa przewidziane w dziale niniejszym wytacza się przed sąd rzeczowo właściwy,  w którego okręgu prowadzi się egzekucję. W literaturze wyrażany jest pogląd, że właściwość miejscowa sądu określona w § 1 i 2 ma charakter właściwości wyłącznej.

Art. 841. Powództwo osoby trzeciej o zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji

§ 1. Osoba trzecia może w drodze powództwa żądać zwolnienia zajętego przedmiotu od egzekucji, jeżeli skierowanie do niego egzekucji narusza jej prawa.
§ 2. Jeżeli dłużnik zaprzecza prawu powoda, należy oprócz wierzyciela pozwać również dłużnika.
§ 3. Powództwo można wnieść w terminie miesiąca od dnia dowiedzenia się o naruszeniu prawa, chyba że inny termin jest przewidziany w przepisach odrębnych.
19 komentarzy - Dodaj komentarz
 • where asmr -

  Hey I am so excited I found your website, I really found
  you by mistake, while I was searching on Yahoo for something else, Anyways I am here now and
  would just like to say thanks for a marvelous post and a all round thrilling blog (I also love the
  theme/design), I don’t have time to look over it all at the moment but I have bookmarked it and also included
  your RSS feeds, so when I have time I will be back to read more,
  Please do keep up the superb jo.

 • asmr my -

  I am really loving the theme/design of your web site.
  Do you ever run into any web browser compatibility issues?

  A small number of my blog visitors have complained about my
  website not working correctly in Explorer but looks great in Safari.
  Do you have any solutions to help fix this issue?

 • Dodaj komentarz

  Przejdź do paska narzędzi