Adwokat Bydgoszcz Rozwody - Adwokat Dariusz Kusz - Upadłość Konsumencka - Prawnik - Rozwód - Separacja - Alimenty - Zachowek - Zasiedzenie - Podział Majątku - Spadki - Sprawy Rodzinne - Separacja - Zadośćuczynienie - Odszkodowanie. Pomoc prawna na najwyższym poziomie. Prawo to nasza pasja od zawsze.

Adwokat Bydgoszcz Rozwód - Alimenty - Upadłość Konsumencka - Prowadzimy Sprawy przed Sądem. Oferujemy także pomoc w napisaniu pozwu o rozwód oraz innych pism procesowych - np. odpowiedzi na pozew. Oferujemy profesjonalną i kompleksową pomoc prawną w wielu sprawach od A do Z. Nie zwlekaj, zadzwoń i zapytaj o szczegóły współpracy z nami.

Zadzwoń teraz!
+48 503 051 457

PRZERWA W KARZE / PRZERWA W ODBYCIU KARY – DLA KOGO?

Zgodnie z przepisami:

§ 1. Sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary w wypadku określonym w art. 150przesłanki obligatoryjnego odroczenia wykonania kary pozbawienia wolności § 1 do czasu ustania przeszkody.
§ 2. Sąd penitencjarny może udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, jeżeli przemawiają za tym ważne względy rodzinne lub osobiste. Przepisy art. 151 odroczenie wykonania kary pozbawienia wolności § 3–5 stosuje się odpowiednio.
§ 2a. Wniosek o udzielenie przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności może złożyć również dyrektor zakładu karnego.
§ 3. Nie można udzielić przerwy przed upływem roku od dnia ukończenia poprzedniej przerwy i powrotu po niej do zakładu karnego, chyba że zachodzi wypadek choroby psychicznej lub innej ciężkiej choroby skazanego albo inny wypadek losowy.
§ 4. (uchylony)
§ 5. Sądem penitencjarnym właściwym miejscowo do udzielenia dalszych przerw jest sąd, który udzielił pierwszej przerwy. Jest on również właściwy do orzeczenia przerwy, o której mowa w § 3, jeżeli skazany nadal przebywa na wolności.

Przerwa w wykonywaniu kary dotyczyć może:

1) kary pozbawienia wolności, 2) zastępczej kary pozbawienia wolności, 3) kary aresztu
4) zastępczej kary aresztu.

Kiedy Sąd musi udzielić przerwy w wykonaniu kary pozbawienia wolności, a kiedy może?

Sąd musi udzielić przerwy w przypadku:

1) choroby psychicznej osadzonego – w tym przypadku Sąd bada czy choroba ta uniemożliwia skazanemu odbywanie kary.
2) jego innej ciężkiej choroby.

Kiedy Sąd może udzielić przerwy w karze?

Przerwa  może zostać udzielona gdy przemawiają za tym ważne względy osobiste bądź rodzinne (sam fakt pogorszenia sytuacji rodziny skazanego nie uzasadnia udzielenia przerwy – należy przekonać Sąd, że zachodzi nadzwyczajna okoliczność osobista bądź rodzinna, że pobyt na wolności może poprawić tę sytuacji, że skazany skorzysta z przerwy właśnie w tym celu)

Sąd penitencjarny udziela przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności, ze względów rodzinnych, gdy obecność skazanego jest niezbędna dla zapewnienia bytu rodziny czy opieki nad członkiem rodziny, a celu tego nie da się osiągnąć inaczej jak przez osobisty udział skazanego (postanowienie S.A. w Krakowie z dnia 23.07.2008 w sprawie II AKzw 549/08).

Kto może wystąpić z wnioskiem ?

Z wnioskiem o udzielenie przerwy w wykonywaniu kary może wystąpić skazany, osobiście lub za pośrednictwem ustanowionego obrońcy (adwokata lub radcy prawnego), sądowy kurator zawodowy oraz dyrektor zakładu karnego. Sąd rozpoznaje wniosek na posiedzeniu – może w nim wziąć udział skazany, jego obrońca oraz prokurator.

Gdzie należy złożyć wniosek o udzielenie przerwy w wykonywaniu kary pozbawienia wolności?

Wniosek należy złożyć do Wydziału Penitencjarnego w Sądzie Okręgowym, w okręgu którego znajduje się zakład karny, w którym skazany odbywa karę.

Ile maksymalnie może trwać przerwa w wykonywaniu kary pozbawienia wolności?

Łączny czas udzielonych przerw nie może przekroczyć jednego roku. Skazany nie może uzyskać przerwy przed upływem roku od powrotu z poprzedniej przerwy, chyba że skazany zachorował na chorobę psychiczną, na ciężka chorobę,  nastąpił wypadek losowy (śmierć osoby najbliższej, pożar, powódź, itp. – wypadek losowy będzie uzasadniał udzielenie skazanemu przerwy gdy obecność skazanego będzie łagodziła jego skutki).

Udzielenie przerwy w karze i odmowa udzielenia przerwy w karze przez Sąd, co dalej?

Gdy Sąd udzielił przerwy w odbyciu kary pozbawienia wolności skazanemu to w tym przypadku ważna jest postawa Prokuratora, który może zgłosić sprzeciw – gdy Prokurator zgłosi sprzeciw to skazany będzie mógł rozpocząć przerwę dopiero po upływie terminu, w którym prokurator może złożyć zażalenie.

Gdy jednak prokurator nie zgłosi sprzeciwu to w ramach przerwy skazany otrzymuje możliwość niemal natychmiastowego wyjścia na wolność.

Gdy Sąd odmówi udzielenia przerwy to możesz złożyć zażalenie na to postanowienie do właściwego do rozpoznania zażalenia Sądu Apelacyjnego, które wnosi się do Sądu, który wydał  postanowienie – na złożenie zażalenia masz  7 dni.

 

Stwierdzono, że Szpital Zakładu Karnego w C. nie dysponuje odpowiednim zapleczem medycznym do wykonania skomplikowanego zabiegu ortopedycznego. Leczenie ortopedyczne, jakiego skazany wymaga, nie jest w chwili obecnej możliwe do przeprowadzenia w warunkach izolacji penitencjarnej. Niezbędne jest zatem umożliwienie skazanemu wykonania takiego zabiegu w warunkach wolnościowych. Niepodjęcie zaś wymaganego leczenia może przyczynić się do znacznego pogorszenia stanu zdrowia skazanego i może spowodować powstanie bezpośredniego zagrożenia dla jego życia. Niewątpliwie, skazany wymaga pilnej specjalistycznej opieki medycznej, w warunkach wolnościowej służby zdrowia.

Zgodnie z art.153§1 kkw Sąd penitencjarny udziela przerwy w wykonaniu kary w wypadku określonym w art.150§1 kkw. Mając zatem na uwadze powyższe należy bez wątpienia stwierdzić, że została spełniona przesłanka wynikająca z treści art.150§1 i 2 kkw, dotycząca ciężkiej choroby uniemożliwiającej wykonywanie kary, uzasadniająca udzielenie skazanemu przerwy w odbywaniu kary pozbawienia wolności.

Jeżeli zmienią się okoliczności dotyczące stanu zdrowia skazanego Sąd w każdym czasie może zmienić decyzję i udzielić skazanemu przerwy w karze. Wniosek w tym przedmiocie na podstawie art. 153§2a może złożyć także dyrektor zakładu karnego uwzględniając informacje więziennej służby zdrowia.

1 375 komentarzy - Dodaj komentarz
 • http://www.sasta-bazar.ipt.pw/out/public-profile-meaganreibe-freeadstar-free-classified-ads-directory/ -

  Please let me know if you’re looking for a article
  writer for your site. You have some really great articles and I
  believe I would be a good asset. If you ever want
  to take some of the load off, I’d really like to write some articles for your blog in exchange for a link
  back to mine. Please send me an e-mail if
  interested. Thanks!

  Feel free to visit my webpage … http://www.sasta-bazar.ipt.pw/out/public-profile-meaganreibe-freeadstar-free-classified-ads-directory/

 • Marcelo -

  Attractive section of content. I just stumbled upon your web site and
  in accession capital to assert that I acquire actually enjoyed account your blog posts.
  Anyway I’ll be subscribing to your augment and even I achievement
  you access consistently rapidly.

  Take a look at my homepage … game online epicwin (Marcelo)

 • Dodaj komentarz

  Przejdź do paska narzędzi